Moje kuchcikowo

Smak życia i chwila wytchnienia przy dobrej lekturze

Z nosem w książce

 • środa, 08 października 2014
  • "Nie...zwykła kuchnia " Kinga Paruzel -recenzja

    

    

   Ostatnio stało się modne pisanie książek kulinarnych przez blogerki. Kinga Paruzel jest nie tylko blogerką ale i finalistką pierwszej polskiej edycji znanego na całym świecie kulinarnego show MasterChef.

   Na czarnej, twardej okładce sympatyczny uśmiech i znajoma twarz, tak to sama autorka tajemniczo spogląda. Co się kusi za tym spojrzeniem, warto chyba zajrzeć do środka. Kartkując książkę nie umknie naszej uwadze mnóstwo kolorowych zdjęć. Do każdego przepisu została przygotowana fotografia z nieziemsko wystylizowanym zdjęciem w soczystych kolorach. Także pobudzenie zmysłu wzroku zostało osiągnięte.

   Ponad 100 przepisów ułożono w zabawne kategorie, które spełniają dość praktyczna funkcję. Jeżeli przed przystąpieniem do gotowania zadamy sobie kilka krótkich pytań, dla kogo, na jaką okazję i w jakim charakterze, to z pewnością znajdziemy konkretny przepis zaspokajający nasze gusta.

   Książka składa się z 5 rozdziałów:

   No to na start!

   Zupy

   Konkretnie i treściwie

   Sama słodycz

   Na zdrowie

    

   Każda potrawa stwarza wiele możliwości poznamy je dzięki dzięki dołączonym pod każdym przepisem porad od autorki. Jak zmienić lub podkreślić smak potrawy, jak i z czym podać, jak przechowywać i w jaki sposób wykorzystać resztki? Te i mnóstwo innych rad znajdziemy w książce.

    

    

   Przed przystąpieniem do właściwej treści: składniki, przygotowanie zapoznamy się z krótką historyjką, opowieścią na temat powstania potrawy, wspomnień i uczuć jej towarzyszących. Bywa, że niektóre wydarzenia kojarzą nam się z konkretną potrawą czy smakiem  i to właśnie opisuje autorka.

   Każda z receptur opatrzona jest kilkoma dodatkowymi informacjami, które ułatwią pracę, zwłaszcza początkującym pasjonatom gotowania. Czas przygotowania, czas całkowity i ilość porcji to istotne wartości, które pozwalają zaplanować posiłek.

   Proste, łatwe w przygotowaniu przepisy opisane są potocznym, jasnym językiem bez żadnych słownikowych terminów i pojęć. Nawet trudniejsze czynności nie powinny być kłopotliwe ze względu na podzielony na etapy-kroki, proces przygotowania. Poszczególne kolejne kroki zostały zamieszczone w nowym wersie a przejrzystość układu stron znacznie ułatwia poruszanie się w tekście. Szkoda tylko, że na wielu stronach pozostawiono dużo wolnego, niezapisanego tekstu, można by umieścić tam kolejny przepis lub po prostu zmniejszyć format książki unikając tym samym marnowania papieru.

    

    

    Niezwykle urokliwa publikacja ciesząca nie tylko nasze oczy ale i podniebienia. Bez ograniczenia na wiek czy płeć, każdy znajdzie w niej coś smacznego, nowego i inspirującego. Nie trzeba przy tym sztywno trzymać się przepisu, jak pisze autorka, to jest jedynie drogowskaz, jak zdrowo i łatwo gotować.

   Tym samym dotrwaliśmy do końca 258 stronicowej książki. W wielkim skrócie przedstawiłam Wam najważniejsze jej elementy ale warto osobiście poznać ją bliżej.

   A może skusicie się i sprawicie najbliższej osobie w prezencie...święta niedługo !

    

   "Nie.. zwykła kuchnia" ukazała się nakładem wydawnictwa Burda Książki. Dziękuję za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

   http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki,1,21,900,nie8230-zwykla-kuchnia-.html

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „"Nie...zwykła kuchnia " Kinga Paruzel -recenzja”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sylka_rafcio
   Czas publikacji:
   środa, 08 października 2014 11:15
 • piątek, 03 października 2014
  • "Gotowe scenariusze lekcji aktywizujących czyli jak odkleić dziecko od krzesełka i przywrócić mu wyobraźnię" -recenzja

    

    

   Próbując wyjść na przeciw naturalnym potrzebom swoich dzieci postanowiłam zwiększyć ich aktywność fizyczną, ruch, działanie. Jednak bez pomocy fachowej literatury nie byłabym wstanie tak ciekawie i interesująco przygotować planu zajęć, które wymagałyby uruchomienia wszystkich zmysłów oraz wyobraźni. Po twórcze działania w trakcie, których dzieci znacznie więcej i szybciej przyswajają a po za tym sprawia im to mnóstwo radości i przyjemności sięgnęłam do najnowszej publikacji GRUPY WYDAWNICZEJ PUBLICAT, pt. "Gotowe scenariusze lekcji aktywizujących czyli jak odkleić dziecko od krzesełka i przywrócić mu wyobraźnię".

    

    

   Autorka Elżbieta Drygas w swojej książce prezentuje zabawy teatralne, które bardzo angażują jej uczestników w tym przypadku dzieci. Zabawy te pochłaniają je całościowo wyzwalając wszelkiego rodzaju emocje, pobudzając intelekt, ciało i wyobraźnię. Stosowane są nie tylko do kształcenia umiejętności ale także w nauczaniu i wychowaniu. Tym też sposobem można ułatwić dziecku naukę czytania i pisania, rozwinąć wyobraźnię przez twórcze pisanie, nauczyć się liczyć czy poznać zasady gramatyki i ortografii.

   W szkole dziecko spędza zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej. Po powrocie z niej, odrabia zadane lekcje, ogląda telewizje lub gra na komputerze...nie powinno tak być. Na młody organizm to za duże obciążenie dla kręgosłupa. Siedzący tryb życia wpływa także na utrzymywanie nie prawidłowej postawy ciała. Nie chcą spędzać czasu na świeżym powietrzu a na propozycję aktywności fizycznej typu bieganie czy jazda rowerem wykręcają się lekcjami wychowania fizycznego, które tak je wyczerpują, że już nie maja siły na nic. Szkolne 45 minut to stanowczo za mało.

   Książka zawiera ciekawe scenariusze lekcji, które można wcielać w życie nie tylko na zajęciach sportowych, stąd też kierowana jest do nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego jak też i rodziców, którzy pragną utrwalać zdobytą wiedzę.

    

    Dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat S.A. za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

    publicat

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sylka_rafcio
   Czas publikacji:
   piątek, 03 października 2014 10:09
 • poniedziałek, 29 września 2014
  • "Atlas drzew i krzewów polskich" recenzja

    

   "Atlas drzew i krzewów polskich" to najnowsza publikacja wydawnictwa Publicat.

    

    

   Szczegółowy przewodnik po drzewach i krzewach występujących na terytorium całej Polski. Wszystkie zaprezentowane i opisane gatunki zostały zilustrowane pięknymi, kolorowymi fotografiami i oprawione w twardą okładkę. Przedstawiają one głównie charakterystyczny element danego gatunku, liście, korę, kwiaty, nasiona czy owoce.

   Atlas ten służy rozpoznawaniu najważniejszych 90 gatunków drzew i krzewów niemal dla każdego. Dla uczniów przygotowujących zielniki do szkoły, miłośników przyrody, przypadkowych nawet obserwatorów czy też dendrologów lub artystów szukających weny na łonie natury. Osoby planujące zagospodarowanie przestrzeni wokół domu,parku także będą mogli skorzystać z niego.Dzięki radom i opisom dowiedzą się jaki rodzaj drzew i krzewów będzie odpowiedni na dany rodzaj podłoża czy oświetlenia.

    

    

    Umiejętność identyfikacji i rozpoznania drzew i krzewów w danym terenie czy naszej okolicy znacznie przybliża nam otoczenie i jego piękno. Jak się nazywają , gdzie występują, jakie są ich charakterystyczne cechy to tylko niektóre informacje, z którymi zapoznają nas autorzy: Marek Kosiński i Renata Krzyściak-Kosińska. Bardziej dociekliwi dowiedzą się jeszcze o innych odmianach danej rośliny, właściwościach i jak dawniej stosował się je i do czego. Bardzo wiele gatunków znajduje się pod częściową ochroną a wiele jest trujących, tak trujących.

   Każdy prezentowany w książce gatunek posiada zarówno polską jak i łacińską nazwę. Określono także rodzinę i ewentualne synonimy, które są najczęściej kojarzone z danym gatunkiem.

   Książka w bardzo przystępnej cenie, która na pewno przyda się w niejednym domu.

    

    

    

   Dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat za możliwość zapoznania z książką.

   publicat

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sylka_rafcio
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 września 2014 21:13
 • poniedziałek, 25 sierpnia 2014
  • "Encyklopedia małego ogrodu" Andrew Wilson

    

    

    

   Kocham rośliny, kwiaty i wszystko co zielone. Dookoła mojego domu rośnie zielona trawa, drzewa owocowe, porzeczki i kilka iglaków. Mam też małą plantację z malinami, truskawki i grządki warzywne. Samo pielęgnowanie nie wymaga wielkiego trudu i nakładu pracy jeżeli cieszy nas to co robimy i daje przyjemność sam widok ogrodu i plony, których ewentualnie dostarcza.

   Interesuję się publikacjami, poradnikami ogrodniczymi i jeżeli napotkam na interesującą pozycję, to na pewno nie wypuszczę z rąk.

   "Encyklopedia małego ogrodu" to pięknie wydana, oprawiona w twardą okładkę pozycja wydawnictwa Publicat, która ukazała się w styczniu na naszym rynku.

   Znajdziemy w niej szereg inspiracji i pomysłów na dostosowanych do różnych warunków materialnych. Nie są to zwykłe, banalne pomysły na grządki, ogrody zimowe , letnie domki i ogródki na dachach. To specjalistyczne porady dotyczące zagospodarowań każdej wielkości przestrzeni a także stworzenia praktycznych rozwiązań celem osiągnięcia atmosfery prywatności, zacisza i spokoju. 

   Zajrzyjmy teraz do środka książki:

    

    

    Jak zapewne zauważyliście uatrakcyjnieniem zawartości jest znaczna ilość kolorowych zdjęć. Prezentują one wiele rodzajów roślin, sposobów na przechowywanie narzędzi jak i ciekawe pojemniki na rośliny, niekonwencjonalne ogrodzenia, obramowania i żywopłoty. Wiele przedstawionych tu sposobów jest dla jak najbardziej innowacyjnych, choć i kilka utrzymanych jest w wiejskim stylu. Stąd też ogrody są prezentowane są w różnych stylach: Wiejskim, modernistycznym, miejskim, formalnym, japońskim, konceptualistycznym.

    Dla ułatwienia korzystania z encyklopedii i właściwego zapoznania z treścią spis treści podzielono na: podstawy, projekt, styl, materiały, ogrodzenia, obiekty ogrodowe, woda, rośliny, pielęgnacja.

   Wiele z rozdziałów rozpoczynamy od poznania 15 sposobów na... to najważniejsze, najbardziej efektywne rozwiązania, do wydobycia największego potencjału drzemiącego w danym miejscu.  

   Jeżeli chcemy zmienić coś w naszym ogrodzie, ożywić go lub zrobić je metamorfozę, to polecam "Encyklopedię małego ogrodu" jako źródło dobrych pomysłów na naszą kieszeń. Piękne wnętrze pobudzi naszą wyobraźnię i ucieszy serce by przenieś ten widok na własny grunt.  

    

    PUBLICAT

    

    

    

    

    

    


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sylka_rafcio
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 sierpnia 2014 10:27
 • czwartek, 21 sierpnia 2014
  • "CasaMia" Cristina Bottari

    

    

    

    Pamiętacie nagrodzoną w międzynarodowym konkursie Gourmand World Cookbook Award książkę Cristiny Bottari pt. "MammaMia" ? Publikacja ta została nagrodzona jako najlepsza na świecie książka kucharska poświęcona kuchni włoskiej. Bestseller ten to zbiór prawdziwie domowych przepisów zebranych z miłością i pasją.

    

    

   "CasaMia" to kolejna książka kucharska napisana przez Włoszkę.

   Znajdziemy w niej mnóstwo przepisy, przez lata zebrane przez rodzinę autorki lub wymieniane ze znajomymi, którzy przechowywali je w zniszczonych przez wieloletnie użytkowanie. Ale to nie wszystko! W tej książce poza tradycyjnymi przepisami mamy jeszcze oryginalne i zmodyfikowane, nowsze wersje przepisów pochodzących z podróży, posmakowanych w restauracjach czy prowincjonalnych karczmach. Jest w nich niemal zawsze prostota, wyczucie smaku i nie marnowanie czasu na zbędne czynności.

   Zabawne anegdoty zaczerpnięte ze spotkań rodzinnych i w gronie bliskich, opowiadane przy rodzinnych stołach to wyjątkowy element tej książki. Przyjemnie się je czyta, niemal chłonie jak opowieści z czasów młodości cioci czy babci.

   Drobne porady i wskazówki kulinarne dotyczące przygotowywania potraw, bezpośredniej obróbki składników i ich doboru wielu osobom interesującym się kuchnią włoską znacznie ułatwią życie.

   Przepisy umiejętnie dobrane zarówno pod względem jakości, stopnia trudności przygotowania oraz nakładu finansowego-kosztu. Biorąc pod uwagę charakter kuchni włoskiej możemy spotkać się z ewentualnymi trudnościami w dostępie do niektórych składników. Istnieją jednak dobre ich odpowiedniki lub tańsze zamienniki. W wielu przypadkach autorka informuje o tym czytelnika.

   Większość przepisów zostało apetycznie wystylizowanych i sfotografowanych. Wiele też zostało zilustrowanych akwarelami, które znacznie upiększają i ocieplają wygląd stron i nadają domowego charakteru całości. 

   Zajrzyjmy jeszcze do środka:

    

   "CasaMia" Pasja Gotowania po włosku dla rodziny i przyjaciół 

   Piękna publikacja w twardej oprawie, która stanowi niezbędny element w biblioteczce wielbiciela najpopularniejszej kuchni świata. Ciepłe, kolorowe wnętrze ze wspaniałymi zdjęciami podnosi jej zalety i dodaje domowego ciepła.

   Serdecznie polecam książkę.

    

    

    publicat

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „"CasaMia" Cristina Bottari”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sylka_rafcio
   Czas publikacji:
   czwartek, 21 sierpnia 2014 11:10

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny


Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Odszukaj.com - przepisy kulinarne Durszlak.pl myTaste.pl
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... >

Opcje Bloxa